Neplodnosť

ČO JE NEPLODNOSŤ?

Neplodnosť sa obyčajne definuje ako neschopnosť počať počas  12 mesiacov pravidelného nechráneného pohlavného styku. Ak máte viac ako 35 rokov, lekári môžu posúdiť, že ste neplodná, ak nepočnete počas 6 mesiacov pravidelného nechráneného pohlavného styku. Je to preto, že ženy nad 35 rokov majú pred sebou menej rokov reprodukčného života, takže je lepšie nečakať zbytočne ďalších 6 mesiacov, kým vyhľadáte pomoc.

Neplodnosť je prekvapivo častá. V skutočnosti 1 zo 6 párov má problémy s otehotnením, ale väčšina z nich na to nie je pripravená. Tiež si neuvedomujú, že neplodnosť sa dá prekonať aj bez techník asistovanej reprodukcie. Môžete si myslieť, že ste neplodní, aj keď v skutočnosti je vaša plodnosť len znížená. Alebo možno máte len nesprávne znalosti o tom, kedy je vo vašom cykle plodné obdobie.

Doporučenie načasovať pohlavný styk s ovuláciou často vyrieši problém. Billingsova Ovulačná Metóda™ vás naučí rozpoznať najplodnejšie obdobie, aby ste optimalizovali vaše šance na počatie. Táto jednoduchá informácia pomohla mnohým párom otehotnieť vrátane tých, ktorí sa snažili o otehotnenie viac ako 2 roky, alebo mali neúspešné pokusy o IVF.

Príčiny neplodnosti

Psychologické príčiny

Stres a hnev má veľký vplyv na hormonálne hladiny, čo zas naopak môže ovplyvňovať ovuláciu. U mužov sa stres môže podieľať na vzniku impotencie. Problém s otehotnením je sám o sebe stresujúci a vedie k pocitu viny, hnevu, bezradnosti a smútku, čo ešte ďalej zhoršuje situáciu. Ak je stres faktorom vo vašom živote, nezabudnite si v každodennom harmonograme naplánovať  aj čas pre seba, v ktorom si môžete prepracovať svoje priority. Všetci sme počuli príbehy o pároch, ktoré počali hneď ako sa prestali o to snažiť, alebo po tom, ako si adoptovali dieťa.  Zbaviť sa stresu a starať sa viac o seba môže naozaj pomôcť.

Vek

Biologicky je najlepší čas ženy na tehotenstvo v je 20-tych rokoch. Život však často prekazí túto biologickú náklonnosť, a preto sa vek stáva hlavným faktorom, ktorý určuje plodnosť žien. V posledných 2 dekádach je u žien rastúci trend odkladať materstvo s postupným zvyšovaním sa veku prvorodičiek. Avšak plodnosť u žien v tridsiatke začína pomaly  klesať  a rapídne sa znižuje po štyridsiatke.

Nezdravý životný štýl

Zásoba vajíčok u ženy rapídne klesá, ak fajčí. Fajčenie tiež ovplyvňuje tvorbu estrogénu a ten je nevyhnutný na tvorbu hlienu krčka maternice, ktorý je nevyhnutný pre plodnosť. Nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu býva spájaná s ťažkosťou otehotnieť. Zdravé stravovanie je spojené s nižším rizikom porúch ovulácie.

Nadváha / nízka hmotnosť

Ženy s veľmi nízkou hmotnosťou často nemávajú normálnu ovuláciu, a tým častejšie mávajú problémy otehotnieť. U žien s nadváhou býva problém s hormonálnou dysbalanciou. Preto optimalizácia hmotnosti spojená so zdravou stravou a primeranou fyzickou aktivitou zvyšuje šance na počatie.

Problémy s ovuláciou

Problémy s ovuláciou zahŕňajú chýbanie ovulácie a abnormálnu ovuláciu. Je to zároveň aj najčastejšia príčina neplodnosti. Často býva spojená s abnormálnym obrazom hlienu a nepravidelnými menštruačnými cyklami. Príčinou väčšinou bývajú hormonálne poruchy. Váš doktor vám na základe hormonálnych hladín dokáže zistiť, či u vás ovulácia prebieha.

Najčastejšou hormonálnou poruchou, ktorá spôsobuje problém s ovuláciou je Syndróm polycistických ovárií (PCOS). K ďalším patrí hyperprolaktinémia a hypotyreoidizmus. Tieto ochorenia bývajú často spojené s PCOS.

Vedenie záznamu vašich cyklov a obrazu hlienu pomôže vášmu gynekológovi diagnostikovať prípadný problém a navrhnúť liečbu. Tiež vám to pomôže rozpoznať, kedy máte ovuláciu a podľa toho načasovať pohlavný styk, čím sa optimalizujú vaše šance na počatie. Inštruktor Billingsovej Ovulačnej Metódy™ vám poskytne čas, podporu a praktické rady, ako sa vysporiadať s každodennými problémami a ak to bude váš stav vyžadovať, odošle vás k špecialistovi.

Abnormality vajíčkovodov

U žien, ktoré majú problém otehotnieť, môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia, ktoré odhalia, či sú vajíčkovody priechodné a dokážu umožniť pasáž spermií  a oplodneného vajíčka. Tieto vyštrenia sa realizujú pomocou ultrasonografie, alebo laparoskopicky. Zároveň sa pri nich dá posúdiť, či ostatné vnútorné pohlavné orgány vyzerajú normálne.

Zápalové ochorenia malej panvy

Zápalové ochorenia malej panvy zahŕňajú infekciu vnútorných pohlavných orgánov, predovšetkým zápaly vajíčkovodov. Dochádza k ním vtedy, keď baktérie z pošvy, alebo krčka maternice prestúpia do reprodukčných orgánov. Často ide o pohlavne prenosné ochorenia. Až 15% žien po prekonaní zápalových ochorení malej panvy zostane neplodných pre tkanivovú jazvu, ktorá blokuje normálny pohyb vajíčka a spermie vajíčkovodom.  Normálne prostredie pošvy je ovplyvňované používaním sprchových gélov, deodorantov a lubrikantov, čo zvyšujem riziko rozvoja zápalových ochorení. Tieto produkty tiež obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre spermie.

Príznaky zahŕňajú svrbenie, nepríjemný zápach, pálenie pri močení, teplotu a pretrvávajúcu bolesť krížov. Niekedy sú však aj bezpríznakové. Skoré rozpoznanie a liečba je pre následnú plodnosť veľmi dôležitá, takže ak máte podozrenie na zápalové ochorenie malej panvy, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť lekára.

Endometrióza

Ide o stav, kedy endometrium (vnútorná výstelka maternice) rastie mimo maternice. Postihnuté môžu byť vajíčkovody, vaječníky, močový mechúr, črevá. Príčina nie je známa, ale k rizikovým faktorom patrí skorý nástup menštruácie, alergie, obezita a genetická predispozícia.

Okolo 30-40% postihnutých žien má problém s neplodnosťou pre vznik jaziev na reprodukčných orgánoch. Príznaky sú rôzne, môžu zahŕňať nepravidelnú a silnú menštruáciu, bolesti v podbrušku pred a počas menštruácie, bolesti pri pohlavnom styku. Ak dobre poznáte svoj obraz hlienu, môžete tento problém skoro rozpoznať, pretože obraz hlienu sa nevyvíja normálne.

Liečba je hormonálna, alebo chirurgická. Odstránenie endometriózy chirurgicky vytvára „okno“, v ktorom máte lepšiu šancu otehotnieť. Aeróbna aktivita 5 hodín do týždňa redukuje riziko reaktivácie ochorenia o asi 50%.  Takisto tehotenstvo redukuje toto riziko.

Mužská neplodnosť

Mužská neplodnosť je spôsobená problémom v produkcii, dozrievaní a transporte spermií. Existuje veľa faktorov spôsobujúcich nízky počet, alebo nízku kvalitu spermií. Medzi najčastejšie patrí:

  • Genetické faktory
  • Vrodené abnormality
  • Nepriechodnosť semenovodov, ktoré transportujú spermie zo semenníkov do penisu
  • Infekcie, npr. mumps v dospelosti
  • Varikokéla (abnormalita ciev semenníka)
  • Lieky
  • Obezita
  • Vysoko tuková diéta
  • Fajčenie
  • Stresujúci životný štýl
  • Práca v horúcom prostredí, alebo dlhodobé sedenie (hlavne v tesných nohaviciach) môžu znižovať počet spermií

Je dôležité pamätať na to, že „normálny“ spermiogram obsahuje milióny spermií.  Počatie je možné aj pri veľmi redukovanom počte spermií, dokým sú prítomné nejaké spermie, ktoré sú zdravé. Porozumenie, kedy je najlepší čas na počatie zvyšuje šance aj pri veľmi nízkom počte spermií.

Lieky na podporu počatia

Po dôkladnom vyšetrení vám doktor môže predpísať lieky, ktoré napomáhajú počatiu. Môžete užívať niektoré s nasledujúcich liekov.

Clomiphene

Ide o syntetický anti-estrogén, ktorý spúšťa ovuláciu stimuláciou uvoľnenia Folikulo Stimulačného Hormónu (FSH) a Luteinizačného Hormónu (LH). Často sa používa u žien, u ktorých je porušený mechanizmus ovulácie.

Gonadotropíny

Gonadotropíny nahrádzajú hypofyzárne hormóny FSH a LH. Ich účinnosť závisí od schopnosti vaječníkov byť stimulované. Pri ich podávaní je nevyhnutný prísny lekársky dozor pre možnosť hyperstimulácie s vývojom veľkých ovariálnych cýst. Teiž je zvýšené riziko viacplodovej gravidity.

X