Ako metóda funguje

Billingsova Ovulačná Metóda™ je prirodzená metóda plánovania rodičovstva. Učí rozpoznať prirodzené znaky Vašej plodnosti – hlien krčka maternice.

Váš reprodukčný systém je úžasne zložitý, a predsa signály, ktoré Vám dáva na poznanie plodného a neplodného obdobia v cykle môžu byť veľmi jednoduché. Možno ste zaznamenali prítomnosť rozličných výtokov počas menštruačného cyklu. Pocit, ktorý tieto výtoky spôsobujú na vonkajších rodidlách sa tiež mení, pretože krčok maternice produkuje rôzne typy hlienu v závislosti od hormonálnych hladín. Akonáhle viete rozpoznať tieto zmeny, budete vedieť rozpoznať aj obraz plodnosti a neplodnosti vo vašom cykle.

Hlien krčka maternice je najspoľahlivejším znakom plodnosti, čo bolo potvrdené vedeckými výskumami počas viac ako 50 rokov.

Billingsova Ovulačná Metóda™ má množstvo kľúčových výhod oproti iným metódam regulácie plodnosti:

  • Jedinečnou črtou metódy je schopnosť rozpoznať, kedy ste neplodná, ako aj kedy ste plodná. Toto viete vyhodnotiť každý jednotlivý deň, a preto aj viete, či intímny styk v daný deň môže viesť k počatiu. Môžete sa preto rozhodnúť v závislosti od toho, či sa chcete tehotenstvu vyhnúť, alebo ho dosiahnuť.
  • Ak sa rozhodnete, že je správny čas mať dieťa, metóda vám môže pomôcť dosiahnuť tehotenstvo. Poznanie plodného obdobia a vrcholu plodnosti optimalizuje Vaše šance na počatie.
  • Pomáha vám chrániť vaše reprodukčné zdravie. Akonáhle viete rozpoznať, čo je vo vašom cykle normálne a aký máte obraz hlienu, budete ľahko vedieť rozpoznať, čo normálne nie je. Ak rozpoznáte niečo nepravidelné, ako napríklad abnormálne krvácanie, alebo netypický obraz hlienu viete, že treba vyhľadať lekársku starostlivosť.

 

Hlien

Z rozsiahlych vedeckých výskumov vieme, že pre plodnosť je nevyhnutný hlien krčka maternice. Ochraňuje a vyživuje spermie aby si zachovali svoju schopnosť oplodniť vajíčko, vytvára kanály, ktorými spermie putujú cez reprodukčný systém ženy k vajíčku. A taktiež slúži ako filter, v ktorom sú ničené nedokonalé a poškodené spermie.

Kľúčom k poznaniu plodnosti je to, čo cítite na vonkajších rodidlách počas bežnej každodennej činnosti. Niekedy v priebehu cyklu môžete mať pocit mokra a klzkosti, ako keby začala menštruácia, avšak vidíte iba hlien, o ktorom si nič viacej nepomyslíte. Jeho úloha je však významná. Je tvorený bunkami krčka maternice niekoľko dní pred ovuláciou a je nevyhnutnou podmienkou plodnosti. Na porozumenie tohto prirodzeného znaku plodnosti  je potrebné iba sledovať pocit, ktorý vyvoláva. Nemusíte ho chytať, ani robiť žiadne vnútorné vyšetrovanie.

Keď v cykle začína plodnosť, zbadáte zmenu v pocite na vonkajších rodidlách, ktorý sa počas niekoľkých dní vyvíja. Hlien, ktorý vidíte sa stáva redší a priehľadnejší a vyvoláva pocit mokra až klzkosti. Klinické a laboratórne štúdie ukázali, že najplodnejšie obdobie v cykle je zhodné s tým, čo voláme Vrchol – posledný deň pocitu klzkosti na vonkajších rodidlách. Z hormonálnych štúdií vieme, že Vrchol veľmi tesne koreluje s časom ovulácie. Vo väčšine cyklov je vajíčko uvoľnené v deň Vrcholu, ale v niektorých cykloch môže ovulácia nastať 1, alebo 2 dni po vrchole. Vajíčko žije po uvoľnení maximálne 24 hodín. Značením denného záznamu pocitu a vzhľadu hlienu sa môžete naučiť rozoznať váš čas neplodnosti, potenciálnej plodnosti a Vrchol plodnosti.

Na tomto zázname je vidieť, že žena si zaznačila Vrchol (označený značkou X) na 18. Deň cyklu. To perfektne koreluje s nameranými hladinami hormónov a potvrdzuje, že ovulácia nastala v tento deň. Estrogén (modrá značka) stúpa a vajíčko vo vaječníku dozrieva. To súvisí s pozorovaním vyvíjajúceho sa obrazu hlienu, ktorý znamená plodnosť. Progesterón (žltá značka)začína rásť tesne pred ovuláciou. Práve zvyšujúci sa progesterón je zodpovedný za náhlu zmenu pocitu na vonkajších rodidlách, podľa ktorej sa identifikuje vrchol. Hormonálne hladiny u tejto ženy sa sledovali za výskumným účelom, ale všetky potrebné informácie dostanete aj z vášho záznamu bez nutnosti sledovania hormonálnych hladín.

X